Novinky ze Special Hobby 11/2023

   Listopadový newsletter je tak trochu newsletter návratů. Do naší nabídky vrací trojici modelů, která se prodávala tak dobře, že se kompletně vyprodala. Delší dobu tyto modely nebyly v nabídce, ale neustále se objevovaly v objednávkách. Nyní jsou zpět. Kromě toho přidáváme do naší nabídky vstřikované čiré díly pro model T-2 Buckeye 1/48. Nový přebal tohoto modelu je v prodeji od září letošního roku, právě s novým vstřikovaným překrytem kabiny. O ten ale mají zájem i modeláři vlastnící starší přebaly SH nebo Two Bobs.

   Mezi doplňky najdete další 3D tištěné kulomety, jak pěchotní, tak určené jako sekundární výzbroj bojových vozidel. Jedněmi z našich nejprodávanějších stavebnic poslední doby jsou modely traktorů Zetor. Nejen za Zetory budete moci zapřáhnout německý přívěs E-3. V nabídce tohoto newsletteru najdete ale i další variantu obrněného vozidla Morris CS9, tentokrát v afrických kamuflážích a také nové typy kovových řetízků vhodných pro různá měřítka.

    Do konce roku Vám ještě nabídneme stavebnice CASA C-212-300/400 ‘Long Nosed Casas’, Sd.Kfz 250/1 Ausf.B (Neue Ausführung), SIAI-Marchetti SF-260M/AM/W a P-40K-1/5 Warhawk 'Short Tail', vše v měřítku 1/72. O tom a o chystaných doplňcích ale až příště, v prosincovém newsletteru. 

 

A. Riedel

SPECIAL HOBBY PLASTIKOVÉ MODELY

Blohm & Voss BV 155V-1 1/72    1/72

Art.no.ScaleBarcode
100-SH723401/728594071086442

   Blohm Voss BV 155B se měl stát zbraní, která by zastavila nové výškové americké bombardéry B-29. Ale americké B-29 byly nasazeny v Pacifiku a vývoj BV 155B se nepodařilo dotáhnout do konce. Vývoj BV 155 byl velmi komplikovaný. Začal totiž u firmy Messerschmitt s označením Me 155. Původně se ale jednalo o projekt námořní stíhačky pro nikdy nedostavěnou letadlovou loď Graf Zeppelin. Požadavky RLM se ale změnily a tak pod označením Me 155B byl zahájen vývoj výškového stíhacího letounu. Firma Messerschmitt byla ale přetížena a tak RLM požadovalo předání a dokončení letounu u firmy Blohm Voss. Richard Voght, šéfkonstruktér firmy Blohm Voss, považoval projekt Me 155 za tak špatný, že jej celý přepracoval. Proto se označení projektu změnilo na BV 155. Vznikl velký letoun s křídlem o velkém rozpětí. Čtyřlistou vrtuli o velkém průměru poháněl motor DB 603U s turbokompresorem. Chladiče byly podvěšeny pod křídlo. První BV 155 V1 vzlétl 1. září 1944. Letoun byl vybaven přetlakovou kabinou a kamerou Rb 50/30 umístěnou za pilotní sedačkou. Výzbroj měla být složena z kanónu MK 108 ráže 30 mm v ose vrtule a dvou kanónů MG 151/20 ráže 20 mm v křídle. Prototyp BV 155B V1, který vzlétl poprvé 1. září 1944, byl ale neozbrojen. Při zalétání se objevily problémy, které se postupně dařilo odlaďovat. Rozestavěny byly další dva prototypy V2 a V3 a R. Voght připravil i návrh verze BV 155C s chladičem v přídi trupu. Vše ale zastavilo obsazení továrny Blohm Voss a letiště v Hamburku – Finkenwerderu britskými vojsky. RAF mělo údajně BV 155 testovat, minimálně mu bylo přiděleno inventární čislo RAF. Stroj byl přesunut do Velké Británie a pak do USA. Nyní je nekompletní stroj uložen v depozitáři National Air and Space Museum.
   Model BV 155B V1 jsme již jednou měli v nabídce jako short runový model a vyprodali jsme ho. Nově připravený model je zcela nový a je částečně lisován z kovových forem. Skládá se ze tří rámečků šedých plastových dílů, rámečku čirých dílů a dvou detailních odlitků. 

-    reedice velmi žádaného modelu
-    tvarově velmi zajímavý model
-    nikdo jiný model BV 155 ve slušné kvalitě nevyrábí (náš starší, méně kvalitní, model ze shortrunové produkce okopírovala firma ART Model včetně návodu, varujeme vás před touto nekvalitní kopií) 

Více informací

Mirage F.1CR 1/72

Art.no.ScaleBarcode

100-SH72347

1/728594071085827

   Mirage F.1 vděčí za svůj vznik soukromé iniciativě firmy Dassault. Armée de l´Air objednalo stavbu dvou prototypů označených Mirage F.2 a F.3 s motory JTF10. Dassault ale postavil na své náklady ještě jeden prototyp s menšími rozměry a motorem Atar 9K. Tento prototyp, jenž vzlétl poprvé 23. prosince 1966, byl vybrán a sériové stroje byly zavedeny do výzbroje Armée de l´Air jako jednomístné stíhačky Mirage F.1C a dvoumístné cvičné stíhačky Mirage F.1B. V průběhu služby byla část strojů Mirage F.1 modifikována montáží tankovacího nástavce na verzi Mirage F.1C-200. Francouzské letectvo také používalo dvě průzkumné verze, Mirage F. 1CR a z Mirage F.1-200 přestavované Mirage F.1CT. Armée de l´Air dostalo celkem 246 kusů všech verzí Mirage F.1. Mirage F.1 se stala i úspěšným exportním artiklem. V Evropě ji zařadilo do výzbroje Španělsko a Řecko. V Jižní Americe se jediným uživatelem stal Ekvádor, zato v Africe a Asii byly Mirage F.1 zařazeny do výzbroje Gabonu, Jižní Afriky, Maroka, Libye, Iránu, Iráku, Jordánska, Kataru a Kuvajtu. Mirage F.1 se díky tomu zapojily do mnoha konfliktů po celém světě, od soubojů bez výstřelů řeckých stíhaček s tureckými protivníky, přes francouzské akce v Čadu, ekvádorské pohraniční konflikty s Peru, boje jihoafrických Mirage proti kubánským letounům z Angoly až po účast ve válce proti Iráku, kde létaly Mirage F.1 na obou stranách.  I v součastnosti má Mirage F.1 ve výzbroji několik států. 
   Verze Mirage F.1CR létala jen v rámci Armée de l Air a z výzbroje byla vyřazena jako poslední v červnu 2014. Tehdy je vyřadila poslední jednotka, která tuto verzi používala, Escadron de Reconnaissance 2/33 Savoie. Před tím Mirage F.1CR prošly nasazením v Čadu, Iráku, Afganistánu, Srbsku, Mali a Libyi.
   Proti předchozím modelům má tento model o rámeček více. Přibyl rámeček s díly typickými pro verzi CR, včetně výmetnic klamných cílů Corail. Ty byly montovány v závěru služby Mirage F.1CR. Dále model obsahuje rámeček čirých dílů.
    Obtisky nabízí tři francouzské stroje, každou v jiném typu kamufláže. Stroj s číslem 33-TA33-TA ve speciální kamufláži nese pod kabinou dva symboly sestřelených F-15. Jde o “sestřely” ze cvičení Red Flag.

-    vynikající model se širokou škálou podvěšené výzbroje
-    zajímavé kamufláže
-    k modelu nabízíme širokou paletu doplňků, masky, resinové sety a figurky

Více informací

7,5 cm Gebirgskanone M.15 / 7,5 cm horský kanon vz.15 1/35

Art.no.ScaleBarcode
100-SA350021/358594071085513

   Rakousko-Uherská armáda byla tradičním uživatelem horských kanónů, na začátku dvacátého století měla ve výzbroji horské kanóny vzor 75 a vzor 99. Tyto kanóny však velmi rychle zastarávaly ve srovnání s bouřlivě se rozvíjející dělostřeleckou technikou. Škodovy závody v Plzni, tradiční dodavatel dělostřelecké výzbroje, od začátku století vyvíjel několik projektů horských kanónů různých ráží. Po kanónu 7 cm Gebirgskanone M.9, vyrobeném v malé sérii, konstruktéři připravili nový projekt kanonu silnější ráže 7,5 cm. Ten se začal vyrábět v roce 1912 v sérii na základě exportního zájmu. Poslední sérii tohoto kanónu vyráběnou pro Čínu zabavila Rakousko-Uherská armáda a zařadila ji do výzbroje jako 7,5 cm Gebirgskanone M. 14. Již rok předtím byly tyto kanóny testovány Rakousko-Uherskou armádou a na základě zkoušek byly zformulovány požadavky na nový model horského kanónu. Vypuknutí první světové války vše urychlilo. Prototypy nového kanónu s provedenými úpravami podle požadavků vojáků  byly vyzkoušeny v roce 1914 a ihned se rozeběhla sériová výroba. Do výzbroje Rakousko-Uherské armády byl zařazen jako 7,5 cm Gebirgskanone M. 15. Kanón byl rozebíratelný na šest částí, které byly přepravovány pomocí soumarů. Další tři koně či muly nesli muniční štít, mířidla a pohotovostní zásobu munice.
   Do bojů byly nové kanóny nasazeny na počátku roku 1916 na italské frontě. Ukázalo se, že jsou mnohem lepší než děla italská. Vyrobeno bylo během první světové války přes 2000 ks kanónů, nejen u domácího výrobce, ale i v licenci v uherské zbrojovce v Győru. Do výzbroje je zařadili i spojenci Rakouska-Uherska, Bulharsko, Turecko a Německo. V případě Německa šlo o jeden z mála případů, kdy k něčemu takovému došlo. Už jen to potvrzuje kvalitu této zbraně. Po skončení první světové války se 7,5 cm Gebirgskanone M. 15 dostal do výzbroje Itálie a většiny nově vzniklých balkánských a středoevropských států. Jak Škodovka, tak maďarská zbrojovka v Győru pokračovaly ve výrobě i po válce. Československá armáda používala tyto zbraně s označením Horský kanón vz.15 od svého vzniku až do obsazení Československa. Byly ve výzbroji dělostřeleckých pluků a také tvořily výzbroj horských dělostřeleckých oddílů, které tvořily součást polních dělostřeleckých brigád. Použity byly i na obrněných vlacích a také na lodích dunajské flotily a v roce 1938 byly použity jako nouzová výzbroj polních opevnění dělostřeleckých tvrzí.  Po obsazení Československa padla většina kanónů do rukou Wehrmachtu, část zůstala nově vzniklému Slovenskému štátu. Němci československé kanóny označili GebK 15 (t), již v roce 1938 získali anšlusem Rakouska kanóny z výzbroje Bundesheeru značené GebK 15 (ö). Během války zařadili do výzbroje ještě tyto kanóny z Jugoslávie GebK 259 ( j ), Itálie GebK 259 ( i )  a Slovenska. Bojově byly použity na východní frontě, na Balkáně a v Itálii. Slovensko nasadilo své kanóny vz.15 na východní frontě po boku Německa a také při Slovenském národním povstání proti Němcům.To bylo poraženo a ukořistěné zbraně zařadil Wehrmacht do své výzbroje. Itálie používala nejprve kořistní 7,5 cm Gebirgskanone M. 15 pod označením Obice da 75/13. Později dokupovala další, vyráběné v maďarském Rábu. Použila je v Etiopii a za druhé světové války na Balkáně a v Africe. Část byla nasazena proti Němcům v Itálii v roce 1944. Konec války neznamenal konec používání těchto kanónů a ve výzbroji Italské armády vydržely tyto zbraně až do padesátých let dvacátého století. Stejně dlouho používalo tyto kanóny Turecko. Dalšími uživateli se staly armády Albánie, Bulharska, Jugoslávie, Kolumbie, Polska, Rumunska, Řecka a Španělska.
   Díly modelu byly navrženy ve 3D a jsou lisovány z ocelové formy. Jsou rozloženy ve dvou rámečcích z šedého plastu. Návod nabízí dělo ve zbarvení čs. armády, Itálie, Rakouska-Uherska a Wehrmachtu.

-    velmi kvalitní model ikonické zbraně, která byla etalonem kvality pro horský kanón
-    velké množství uživatelů

Více informací

kabina T-2 1/48

Art.no.ScaleBarcode
100-SH48231.91/488594071089672

  V září jsme zařadili do nabídky stavebnici SH48231 T-2 Buckeye s nově vyrobeným vstřikovaným rámečkem čirých dílů. Tento rámeček čirých dílů nyní nabízíme i samostatně. Je určen pro vlastníky starších stavebnic Special Hobby SH48119, SH48129 a nebo přebalů Two Bobs.

-    opravný set pro starší stavebnice s vacu kabinou

Více informací

SPECIAL MASK

Avro Anson MASK 1/48

Art.no.ScaleBarcode
100-M480201/488594071089559

Předřezané stříkací masky určené pro zamaskování čirých dílů a kol podvozku stavebnic Avro Anson z produkce firmy Special Hobby nebo přebalů Classic Airframes.

Více informací

RESINOVÉ MODELY A DOPLŇKY

Anhänger E-3 ‘German WWII Trailer’ 1/48

Art.no.ScaleBarcode
129-80671/488595593130958

Standardizovaný německý přívěs o nosnosti 3 tuny byl zaveden do výroby v roce 1940, aby nahradil množství různých přívěsů této hmotností kategorie ve výzbroji Wehrmachtu. Byl vyráběn různými výrobci a používán celou válku Wehrmachtem i dalšími složkami německých ozbrojených sil. Široce byl používán i po válce, jak v civilním tak i vojenském sektoru v Německu i v jiných zemích.

Více informací

Morris CS9 British Light Armored Car ‘North African Campaign’1/72

Art.no.ScaleBarcode
129-MV1331/728595593130828

Před druhou světovou válkou vyvinuté obrněné vozidlo bylo postaveno ve sto kusech. Bylo vyzbrojeno protitankovou puškou nebo kulometem. Britská armáda část vozidel Morris CS9 nasadila v bitvě o Francii v roce 1940, kde byly všechny zničeny nebo opuštěny. Zbylé stroje byly nasazeny v severní Africe. Do výzbroje je dostal 11th Husars cavalry regiment. Tam se osvědčily, ale do konce roku 1942 byly opotřebované stroje nahrazeny novějšími typy. 
   Model nabízí africkou variantu Morris CS9 s pouštními koly a dalším pouštním vybavením ve zbarvení 11th Husars cavalry. Je možné postavit štábní stroj, bojový stroj a stroj ukořistěný italskou armádou, ozdobený nápisy. Základ modelu je odlévaný, obsahuje i planžetu leptů a tištěné díly.

Více informací

Coarse brass chain with rounded links - suitable for 1/35 scale

Art.no.ScaleBarcode
129-H10211/358595593130972

Řetízek mosazný hrubý, délka 30 cm, zakulacené oko 3,2 mm x 2,8 mm, vhodný pro měřítko 1/35

Více informací

Medium brass chain with rounded links - suitable for 1/35 and 1/48 scale

Art.no.ScaleBarcode
129-H10221/35 and 1/488595593130989

Řetízek mosazný střední, délka 30 cm, zakulacené oko 2,9 mm x 2,4 mm, vhodný pro měřítko 1/35 a 1/48

Více informací

Fine brass chain with rounded links - suitable for 1/48 and 1/72 scale

Art.no.ScaleBarcode
129-H10231/48 and 1/728595593130996

Řetízek mosazný jemný, délka 30 cm, zakulacené oko 1,9 mm x 1,5 mm, vhodný pro měřítko 1/48 a 1/72

Více informací

Fine brass chain with rounded links - suitable for 1/72 scale

Art.no.ScaleBarcode
129-H10241/728595593131009

Řetízek mosazný jemný, délka 30 cm, zakulacené oko 1,55 mm x 1,3 mm, vhodný pro měřítko 1/72

Více informací

3D printed Parts

MG 34/41 German WWII Machine Gun (2 pcs.) 1/35

Art.no.ScaleBarcode
129-P350221/358595593130934

MG 34/41 byl vyvinut ze základního kulometu MG 34 podle požadavků Wehrmachtu, který požadoval zvýšení rychlosti střelby a zároveň zjednodušení náročnosti výroby. Prvního bylo dosaženo zesílením sestavy vyhazovače a úpravou mechanismu podávání munice. Zjednodušení výroby bylo dosaženo použitím lisovaných částí a odstraněním složitých obráběcích operací. Úpravami stoupla hmotnost o 14 kg proti standardnímu MG 34. Vyrobená série zbraní byla nasazena na východní frontě. 

Více informací

MG 34 Copula Anti Aircraft Machine Gun Rack 1/35

Art.no.ScaleBarcode
129-P350231/358595593130941

Sestava kulometu s nábojovou schránkou a oběžným kruhem kolem velitelské věžičky tanků Panther, Tiger a Königstiger. 3D tištěný set nabízí mnohem vyšší úroveň detailů než plastové díly stavebnic.

Více informací

Sd.Kfz 251C MG 34 with armor shield and pivot mount 1/35 for Academy and AFV kits

Art.no.ScaleBarcode
129-P350241/358595593130965

Německé polopásové transportéry pěchoty Sd.Kfz 251 byly standardně vyzbrojeny dvěma kulomety MG 34 nebo MG 42. Sd.Kfz 251C byly vyzbrojeny kulomety MG 34. Jeden byl vybaven štítem a umístěn na přední hraně bojového prostoru. Druhý byl umístěn na kloubovém závěsu v zadní části bojového prostoru a sloužil nejen k postřelování pozemních cílů, ale i jako protiletadlový. Stejným typem zbraní a závěsů byly vyzbrojeny menší vozidla Sd.Kfz 250A.

Více informací

Komentáře