Model francouzské proudové stíhačky ve službách IAF ve variantě s americkým motorem J52 a prodlouženou zádí trupu. Model je lisován z ocelových forem, obsahuje 9 rámečků plastových dílů (dva jsou dvojmo) a rámeček čirých dílů. Skvělé detailní výlisky jsme doplnili neméně skvělými 3D tištěnými díly (připravili jsme je ve spolupráci s Mini Craft Collection). V 3D dílech jsme připravili vystřelovací sedačku, aerodynamické brzdy, 250 kg bomby a rakety Shafrir se závěsníky. Obtisky nabízí tři izraelské stroje v různých variantách zbarvení.
SMB-2 Super Mystere byl prvním velkosériově vyráběným západoevropským letounem, který překonal rychlost zvuku ve vodorovném letu. Firma Dassault při jeho vývoji navázala na své předchozí sériově vyráběné stíhací typy Ouragan a Mystere IVB a množství pokusných prototypů. První sériový letoun, ze 180 vyrobených, byl zalétán 26.února 1957. Nové letouny byly postupně zařazeny ke třem escadrám Armée de `l Air, čísel 10, 12 a 5, létaly také u testovacích středisek CEV a CEAM a v leteckých školách. Pozdější vyrobené kusy SMB-2 dostávaly výkonnější motor Atar 101G-2 nebo G-3. U bojových escader létaly Super Mystery až do roku 1977, kdy byly vyřazeny poslední SMB-2 escadry 12 a nahrazeny stroji Mirage III. Služba SMB-2 Armée de `l Air byla relativně poklidná, zpestřená cvičeními ve státech NATO, v Africe a účastí na operaci Air Bull v Thajsku.
U druhého uživatele, izraelského letectva, to bylo přesně naopak. Služba SMB-2 v IAF byla zpestřena účastí v sérii konfliktů s arabskými sousedy Izraele, pojmenovaných Válka o vodu, Šestidenní válce, válce Jom-Kippur a vleklým konfliktem mezi těmito válkami, tzv. opotřebovací válkou. Brzy po Sambadech byly do Izraele dodány vynikající Mirage IIIC, které se staly hlavními prvoliniovými stíhačkami. Sambady byly proto přiděleny jen jedné jednotce 105. tajeset a byly používány hlavně jako stíhací bombardéry. V Izraeli se část letounů dočkala přestavby na nový motor. Pro potíže s dodávkami náhradních motorů Atar zabudovala firma IAI do všech zbývajících SMB-2 americké motory J-52. Ty sice neměly přídavné spalování, ale byly lehčí a měly o 25 % vyšší výkon při nižší spotřebě paliva. Motory J-52 měly proti Ataru delší trysku. Díky tomu byl prodloužen trup za ocasními plochami. To zvýšilo pasivní tepelnou ochranu letounu. Výkony letounu, až na akceleraci a počáteční stoupavost, zůstaly prakticky stejné. Zvětšila se ale nosnost výzbroje, dolet a výdrž v bojové oblasti. Celkem bylo přestavěno 26 kusů. Ty dostaly nové jméno Sa´ar. Velmi brzy se zapojili do války Jom-Kippur, hlavně útoky proti pozemním cílům. V roce 1975 přešla 105. tajeset na nové F-4 Phantom a Sa´ary byly vyřazeny.
- detailní a velmi přesný model v provedení Hi-Tech
- přesné obtisky včetně popisek pro tři stroje IAF v různých typech zbarvení
- bohatý výběr podvěšené výzbroje přímo v modelu
- limitované množství
Komentáře
Okomentovat